Jsme odborníci na hudbu a zvuk a dělíme se s Vámi o své pohledy
Ladislav Železný
METACURATOR
Ladislav Železný je nadšenec do zvuku a poslechu, hudebník, kurátor a audiovizuální umělec. Zaměřuje se na různé formy akustického umění. Jako jeden z autorů se podílel na rozhlasovém vysílání Lemurie TAZ, které je spojeno se začátky experimentálního prostoru ROXY/NoD. Pracuje v Českém rozhlasu jako dramaturg zaměřující se na netradiční hudbu a experimentální rozhlasovou tvorbu. Jeho projekty a skladby spojené s rozhlasovou tvorbou získaly řadu ocenění v České republice i v Evropě.
Tomáš Vtípil
SOUND SUPERVISOR
Tomáš Vtípil je český skladatel, multiinstrumentalista a hudební producent známý svým experimentálním přístupem k hudbě. Jeho tvorba zahrnuje akustickou i elektronickou hudbu, často s prvky glitche a netradičními zvuky, zejména ve hře na housle, které využívá rytmicky i melodicky. Vtípil spolupracoval napříč generacemi a žánry, například se skupinou DG 307 a umělci jako Monika Načeva. Jeho hudba k filmům a divadelním inscenacím, včetně skladeb pro Pouta a Lidi krve, získala uznání kritiků, stejně jako jeho inovativní styl živých vystoupení. Ať už s orchestry, undergroundovými soubory nebo ve svých sólových projektech, Vtípil usiluje o prozkoumání jednoty v hudební rozmanitosti.
Vít Kalvoda
PROJECT MANAGER
Vít Kalvoda je organizátor festivalů, mezinárodních partnerství a univerzální snílek. Pořádá různorodé tematické festivaly (jazz / alternativní PonavaFest, elektronický / elektro-akustický / etno FAUN) a street party (Lužanecká Open), založil Ponava.Radio a vytvořil myšlenku UFMC. Záložní pracovník, který je připraven pomoci, když se něco pokazí.
Margherita Brillada
SONOLOGY ACTIVITIES COORDINATOR, CURATOR
Margherita Brillada je zvuková umělkyně, kurátorka rádiových pořadů a badatelka působící v Haagu. Jako vědecká pracovnice Institutu sonologie a doktorandka na Leidenské univerzitě se věnuje projektu Re-thinking Radio Art: Community Radio and WebRadio, který zkoumá rádio jako prostor pro experimentální zvukové umění a rozvíjí „rádiovou poetiku“ založenou na jedinečných vlastnostech zvuku. Vytváří pohlcující zvukové krajiny s využitím vícestopých systémů, aby prostřednictvím zvuku upozorňovala na společenské otázky. V současné době pracuje na experimentálním rádiovém projektu On Air – On Site ve spolupráci s Institutem sonologie a Cashmere Radio.
Martin Hurych
CURATOR
Zvukový umělec, architekt a kurátor se žijící v Haagu (NL) a Lubné (CZ). Pracuje s terénními a dokumentárními nahrávkami, s pomocí kódu vytváří syntezátory, dále i instalace a platformy. Je známý určitým nadhledem a humorem, zároveň upozorňuje na společenskou problematiku. Jako kurátor pracuje s mladou generací umělců pohybujících se napříč žánry vizuálního umění, filmu, zvukového umění a hudby. Hurych je organizátorem festivalu Bučení a spoluzakladatelem a kurátorem asociace Přespolní, organizující kulturní program na venkově v České republice (od roku 2017). Jeho V současnosti je také výzkumným pracovníkem na Institutu sonologie (od roku 2022).
Justin Bennett
PROJECT SUPERVISOR AT SONOLOGY
Justin Bennett vyučuje na Institutu sonologie v Haagu a je členem Jubilee v Bruselu. Jeho práce spojuje vizuální umění a hudbu, zaměřuje se na veřejný prostor, architekturu a rozvoj měst. Bennett využívá zvuk ke zkoumání a reinterpretaci těchto prostorů, vytváří instalace, audio procházky a performance, které kombinují zvuk, video, kresby a texty. Jeho nedávný výzkum se zaměřuje na to, jak různé média, jako jsou mapy, mobilní technologie a poslech na sluchátkách, formují naše zkušenosti se životem ve městě. Spolupracuje s umělci a architekty a zabývá se historickými a filozofickými aspekty městského prostoru.
Grzegorz Karnas
VOICINGERS ACTIVITIES COORDINATOR, CURATOR
Grzegorz Karnas je polský jazzový zpěvák, hudební producent a polyglot. Pracoval s předními evropskými jazzovými umělci a získal nemálo ocenění, včetně prvních míst na Young Jazz Singers Competition v Bruselu (2006) a Crest Jazz Vocal Competition ve Francii (2007). Jeho debutové album Reinkarnasja (2000) odstartovalo jeho kariéru, následovalo album Dreams of a Ninth Floor (2004) a Ballads for the End of the World (2006). Karnas je zakladatelem a uměleckým ředitelem festivalu Voicingers (2008) a vyučuje improvizaci po celém světě.
Mery Zimny
CURATOR
Mery Zimny je novinářka, PR specialistka a kurátorka hudebních akcí, v současnosti zodpovědná za komunikaci pro rádio JAZZKULTURA, které spoluorganizovala a kde moderuje hudební pořady a pořádá jazzové akce. Mery píše pro Jazz Forum a další hudební časopisy, a pracovala jako novinářka a panelistka pro polské a mezinárodní hudební festivaly. Má titul z historie a současné kultury na Jagellonské univerzitě a je plná vášně pro jazz, flamenco a literaturu.
Ján Sudzina
CURATOR
Jan Sudzina, zakladatel a ředitel mezinárodní hudební značky Hevhetia (od roku 2001), také vydává časopis Hudba. V roce 2011 zahájil Letní hudební festival Hevhetia, který se v roce 2015 stal mezinárodním, pokrývající Slovensko, Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Francii. V letech 2011–2014 byl výkonným ředitelem Evropského hlavního města kultury 2013 (Košice) a v současnosti se podílí na projektu Trenčín EHMK 2026. Ekonom vzděláním, také se věnuje rozvoji nemovitostí, organizuje Košický maraton a od roku 2016 je jeho prezidentem. Dále se věnuje půstům pro fyzickou a duchovní obnovu.
Philipp Moser
PROGRAMMER
Philipp Moser je bubeníkem renomované kapely Spinifex, se kterou spolupracuje a koncertuje už více než 10 let. Kromě hraní hudby se věnuje také nahrávání, mixování a masteringu, a jeho zájem o technickou stránku věcí se projevuje i ve vývoji softwaru. Philipp je tvůrcem programu The Hayward Tuning Vine, softwaru pro čistou intonaci, který umožňuje slyšet a vizualizovat harmonický prostor. V UFMC se stará o vývoj frontendové části UFMC playeru.
Nina Lapčíková
ADMINISTRÁTORKA
Studentka Hudební produkce na Janáčkově akademii múzických umění v Brně se zájmem o rádiovou a studiovou produkci. Po minulých zkušenostech s celoevropskými projekty spadajícími pod Evropskou unii a Mladou Evropu, pro ni projekt UFMC představoval syntézu obou světů.
Grigorij Kalvoda
OPERATIONS SUPPORT
Grigorij Kalvoda je hudební producent a ředitel ooo. V roce 2023 vydal sebou produkované EP EOS a je spoluatorem skitkidz’. Vášnivý tvůrce nemožného, právě vydává svou první audioknihu a pokračuje v rozvoji ságy s’. Poháněný kulturou a výzvami, vyžívá se v překonávání hranic.
Miloš Vojtěchovský
CURATOR
Miloš Vojtěchovský (* 15. dubna 1955, Praha) je český umělec, teoretik, kritik a pedagog v oblasti počítačového umění, grafiky, audiovizuálního umění a experimentální hudby. Studoval estetiku a dějiny umění na Univerzitě Karlově a působil jako kurátor v Národní galerii v Praze. V letech 1991–1995 žil a přednášel v Amsterdamu, New Yorku a později na FaVU VUT v Brně. Od roku 2004 vyučuje na FAMU v Praze, kde také spoluzaložil Institut intermédií. Je autorem několika multimediálních projektů a publikací, včetně Orbis Pictus Revised a Colorum Natura Variae, a podílel se na založení projektu Nejmilejší zvuky Prahy.
Sara Pinheiro
CURATOR
Pinheiro absolvovala filmovou školu (Lisabon, 2008) a má magisterský titul v oboru sonologie (Haag, 2012), kde byla hostujícím lektorem od té doby. Učí zvuk na CAS – FAMU v Praze od roku 2013. Její akademická práce se zaměřuje na praxi založený výzkum pod názvem „Acousmatic Foley“. V současnosti je doktorandkou na School of Music and Media na Bangor University (UK) v rámci stipendia Parry Williams.
Stefan Raczkowski
CURATOR
Stefan Raczkowski absolvoval v roce 2015 bakalářský obor klasické perkusní nástroje na Akademii muzických umění v Krakově a následně získal magisterský titul v jazzu na Akademii muzických umění v Katovicích. Je laureátem několika národních i mezinárodních soutěží a vystupoval na festivalech v Polsku i v zahraničí. Byl držitelem několika stipendií a v roce 2019 absolvoval turné v Číně s Pawełem Kaczmarczykem Trio. V roce 2020 působil jako lektor na Africké hudební škole v Středoafrické republice. Poté založil projekt "superminimalism" a získal stipendium "Młoda Polska". Kromě hudby se věnuje i výtvarnému umění.
Wilf Amis
CURATOR
Skladatel, improvizátor, designer syntetizátorů a spisovatel narozený v Londýně a žijící v Haagu. Můžete očekávat mikrotonální syntetizátory, dobře maskované špatné zpívání, texturovou plunderphonics, arhythmické přestávky a roztrhnuté údery. V poslední době přehodnocují všechno prostřednictvím kybernetického objektivu, a tak jsou nyní obtížnější na povídání, ale alespoň jejich metody patchingu syntetizátorů jsou efektivnější v zvládání složitosti.
Julius Fujak
CURATOR
Július Fujak (1966) je vědec, semiotik hudby, experimentální skladatel a multiinstrumentalista. Jeho skladby a intermédiální projekty byly uvedeny a vysílány v mnoha zemích Evropy, USA a Číny. Již dvacet let organizuje mezinárodní sérii a festivaly současné, nekonvenční hudby a intermédiálního umění Hermes’ Ear v Nitře a PostmutArt. Přednáší na Fakultě umění na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře (od roku 1966). Má nadšení a vhled do zvuku: jako nekonvenční skladatel/komprovizátor vytvářející různé hudebně-sonické situace (včetně field recordingů) a jako semiotik/estetik, který reflektuje existenciální, sémantické, kulturní a socio-politické dimenze zvukového prostředí.
Martin Marek
CURATOR
Narodil se v roce 1989 v Turnově, v současnosti žije v Brně. Zaměřuje se na zvukové umění v kontextu environmentálních změn, zvukové ekologie, field recordingů, deep listening, vnímání a interpretaci zvukového prostředí. Vytváří zvukové objekty, prostorové instalace a zásahy a zvukové kompozice. Zvuk vnímá jako prostor času, jako stálý kontinuum od Velkého třesku po současnost, jako neustále se měnící fenomén.
Petr Ferenc
CURATOR
Petr Ferenc je pracovník muzea, turntablista a vášnivý posluchač. Šéfredaktor časopisu HIS Voice, který spoluzaložil v roce 2000, od roku 2018 vedoucí Dokumentačního centra pro populární hudbu a nová média v Národním muzeu v Praze.
Evelina Protektore
CURATOR
Evelina Protektore je lotyšská jazzová zpěvačka a skladatelka, která absolvovala Jazzový obor na Lotyšské akademii hudby Jāzepa Vītola. Studovala v Itálii a Německu a účastnila se mezinárodních festivalů jako Pori Jazz a Limassol Jazz. Evelina je také vedoucí a vokalistkou lotyšské funkové kapely Pieneņu Vīns a členkou jazzového projektu JAZZATOMY. V roce 2016 obdržela cenu Nic Gotham za svůj přínos lotyšskému jazzu.
Andrejs Poikāns
CURATOR
Andrejs Poikāns je umělec a výzkumník z Rigy, Lotyšsko. Pracuje se zvukem. Tato práce se většinou projevuje skrze tvorbu idiosynkratických počítačových programů: někdy pro syntézu zvuku prezentovanou ve formě koncertu nebo skladby, jindy ve formě performativní přednášky, nebo scénáře pro plánování dlouhotrvajících textových instrukcí pro publikum, které se s nimi mohou zapojit, buď pomocí kalendáře nebo univerzálního času jako referenčního bodu. Jako výzkumník je fascinován tématy psychoanalýzy poslechu, algoritmické hudby a filozofie jazyka. Andrejs v současnosti žije v Berlíně. Pravidelně vystupuje s elektronickou hudbou naživo a příležitostně vytváří zvuk k divadlům. Píše každý den, obvykle deníkové zápisky.
George Cremaschi
CURATOR
George Cremaschi se narodil v New Yorku, kde také studoval hudbu, skladbu a kontrabas. Napsal skladby pro tanečníky, instalatérské umělce, improvizátory, básníky, film, rádio, divadlo a orchestry a také s mnohými z nich vystupoval. Spolupracoval s mnoha význačnými umělci a zúčastnil se více než 50 nahrávek. V současnosti žije v Praze, kde založil Prague Improvisation Orchestra a kde učí mimo jiné na FAMU.
Eliška Vidomus
CURATOR
Eliška Vidomus je zpěvačka, skladatelka a novinářka. Zajímá se o různé hudební fúze, převážně založené na jazzu. V roce 2009 založila skupinu Fanfán Tulipán, pro kterou skládá hudbu na pomezí jazzu, funku a filmové hudby.
Ian Mikyska
CURATOR
Československý skladatel žijící a pracující mezi Londýnem, Prahou a Berlínem. Také se věnuje překladatelství, novinařině, poezii, hře na banjo, improvizaci a výrobě videa.
Ivan Palacký
CURATOR
Hudebník a architekt. Je volným improvizátorem více než dvě desetiletí a rád se věnuje krátkodobým projektům i hraní sólově. Jeho práce zahrnuje různé připravené nástroje, ventilátory, zesílený pletený stroj Dopleta 160 a elektrickou kytaru. Hrával v mnoha kapelách, jako jsou Sledě živé sledě, Tílko, Výkřiky břich a aktuálně s kapelou Pátí na světě.
Jan Mikač
CURATOR
Jan Mikač je zakladatelem a vůdcem scénického souboru VooDoo. V rámci svých projektů spolupracuje s jinými umělci a skupinami, ve kterých se zabývá improvizací. Rád experimentuje s prostory a zvuky a vytváří různé typy prostorových audiovizuálních projektů.
Mikuláš Mrva
CURATOR
Český skladatel a hudebník. Studoval kreativní zvuk a mediální technologie MMus na Bath Spa University ve Velké Británii. Vystupuje s orchestrem Prague Music Performance, souborem Stratocluster a na pražských hybridních sezeních. Také spolupracoval s Ostravským dnem jako vedoucí elektroniky v technickém produkčním týmu.